Przejdź do treści

CVE i CVSS — co to jest i jak czytać? Numer CVE, wektor CVSS, NVD, KEV i EPSS w praktyce

PawełInstruktor Cyberium Opublikowano 15 min czytania Poziom: Początkujący
Spis treści
  1. Co to jest CVE?
  2. Co to jest CVSS? Skala od 0 do 10
  3. NVD — co to jest i jak z niej korzystać?
  4. CWE — czym różni się od CVE?
  5. CISA KEV — które podatności są naprawdę atakowane?
  6. EPSS — jakie jest prawdopodobieństwo ataku?
  7. Jak czytać wpis CVE krok po kroku?
  8. Jak śledzić podatności CVE po polsku?
  9. Najczęstsze błędy w czytaniu CVE i CVSS
  10. Dlaczego warto umieć czytać CVE — także w czasach AI?
  11. Jak nauczyć się pracy z CVE i CVSS w praktyce?
  12. Najczęstsze pytania (FAQ)
  13. Podsumowanie

W skrócie

CVE to publiczny numer konkretnej podatności, np. CVE-2025-55182. CVSS to ocena jej technicznej wagi w skali 0–10, zapisana w postaci wektora. Do decyzji, co łatać najpierw, potrzebujesz jeszcze trzech rzeczy: czy masz podatny produkt i wersję, czy luka jest w katalogu CISA KEV (potwierdzone ataki) i jakie ma EPSS (prawdopodobieństwo ataku w 30 dni). Poniżej pokazujemy, jak czytać numer CVE i wektor CVSS 3.1 oraz 4.0 na dwóch przykładach i gdzie śledzić podatności po polsku.

Co to jest CVE?

CVE (Common Vulnerabilities and Exposures) to publiczny, jednoznaczny identyfikator konkretnej podatności w konkretnym oprogramowaniu lub sprzęcie. Dzięki numerowi CVE producent, administrator, skaner podatności i CERT mówią o tej samej luce, nawet jeśli każdy nazywa ją inaczej. Sam numer nie mówi, jak groźna jest luka — do tego służy CVSS.

Program CVE działa od 1999 roku; prowadzi go MITRE, a sponsoruje amerykańska agencja CISA (FAQ programu CVE). Według statystyk CVE.org w 2025 roku opublikowano 48 244 rekordy CVE, a w pierwszych trzech kwartałach 2026 roku już 72 812.

Kto nadaje numery CVE? CNA, czyli CVE Numbering Authority

Numery CVE nadają CNA (CVE Numbering Authorities) — organizacje upoważnione przez program CVE, każda w swoim zakresie. Według CVE.org w programie działa 563 CNA z 43 krajów (stan na 3.11.2026), a w 2026 roku 95% rekordów opublikowały same CNA, bez udziału „CNA ostatniej instancji” (MITRE i CISA).

Najczęściej CNA jest producent — zasady CNA 4.2.1 dają pierwszeństwo CNA o najwłaściwszym zakresie, „w wielu przypadkach dostawcy produktu”. Dlatego numer CVE-2025-55182 dla luki w React nadała Meta. W Polsce jedynym CNA jest CERT Polska — nadaje numery lukom, które sam znajdzie albo które mu zgłoszono.

Jak czytać numer CVE?

Numer CVE ma postać CVE-RRRR-NNNN…:

  • CVE — stały prefiks;
  • RRRR — rok. Według zasad CNA to zwykle rok, w którym lukę publicznie ujawniono, opublikowano rekord albo zarezerwowano numer. Dlatego CVE-2025-68391 może zostać opublikowane dopiero w 2026 roku — tak było z lukami w ARKETEAM Protectel na liście CERT Polska;
  • NNNN… — numer kolejny, co najmniej 4 cyfry. Format rekordu CVE dopuszcza od 4 do 19 cyfr, a przy dzisiejszej liczbie zgłoszeń numery sześciocyfrowe są codziennością, np. CVE-2026-110972.

Rekord CVE ma też status: RESERVED (numer zarezerwowany, bez szczegółów), PUBLISHED (opublikowany) albo REJECTED (odrzucony — według FAQ programu należy go ignorować). Przykład: CVE-2025-66478 nadane luce w Next.js odrzucono jako duplikat CVE-2025-55182, bo obie dotyczyły tego samego podatnego kodu.

Co to jest CVSS? Skala od 0 do 10

CVSS (Common Vulnerability Scoring System) to otwarty standard opisu technicznej wagi podatności: liczba od 0 do 10 i wektor, czyli zapis wszystkich założeń, z których ta liczba wynika. CVSS rozwija organizacja FIRST. Aktualna wersja to CVSS 4.0 (opublikowana w listopadzie 2023, specyfikacja w wersji 1.2 z 18.06.2024). Wersja 3.1 jest u FIRST w archiwum, ale nadal widnieje w tysiącach wpisów, także w NVD.

Obie wersje przekładają wynik na tę samą skalę słowną:

Skala jakościowa CVSS — identyczna w wersjach 3.1 i 4.0 (stan na 3.11.2026; źródło: specyfikacje CVSS v3.1 i v4.0, FIRST).
Wynik CVSSPoziom (EN)Poziom (PL)
0,0Nonebrak
0,1–3,9Lowniski
4,0–6,9Mediumśredni
7,0–8,9Highwysoki
9,0–10,0Criticalkrytyczny

Autorzy standardu piszą w FAQ CVSS 4.0 (17.07.2026): „CVSS-B Base scores are not risk, and should not be used alone for patch prioritization” — wynik bazowy to nie ryzyko i nie powinien sam decydować o kolejności łatania.

Jak czytać wektor CVSS 3.1? Przykład: React2Shell, CVE-2025-55182

Wektor CVSS 3.1 to ciąg par „metryka:wartość” po ukośnikach — każda para opisuje jeden warunek ataku albo jeden skutek. Weźmy podatność w React Server Components, nazwaną React2Shell. Według wpisu w NVD Meta oceniła ją tak:

CVSS:3.1/AV:N/AC:L/PR:N/UI:N/S:C/C:H/I:H/A:H   →   10.0 (Critical)
Wektor CVSS 3.1 podatności CVE-2025-55182 (React2Shell) rozpisany metryka po metryce (stan na 3.11.2026; źródła: NVD, specyfikacja CVSS v3.1).
FragmentMetrykaWartośćCo to znaczy
AV:NAttack Vector — wektor atakuNetworkatak przez sieć, także z internetu
AC:LAttack Complexity — złożonośćLowbrak szczególnych warunków do spełnienia
PR:NPrivileges Required — uprawnieniaNoneatakujący nie musi być zalogowany
UI:NUser Interaction — udział użytkownikaNonenikt nie musi niczego klikać
S:CScope — zakresChangedskutki wychodzą poza podatny komponent
C:H/I:H/A:HPoufność, integralność, dostępnośćHighpełny wpływ na dane i działanie systemu

Według opisu w NVD to zdalne wykonanie kodu bez logowania, bo podatny kod niebezpiecznie deserializuje (odtwarza obiekty z przesłanych danych) treść żądań HTTP.

Jak czytać wektor CVSS 4.0? Przykład z Polski: CVE-2026-110972

Wektor CVSS 4.0 ma więcej metryk niż 3.1 i rozdziela skutki dla podatnego systemu (VC, VI, VA) od skutków dla systemów kolejnych (SC, SI, SA). Dobry przykład opublikował 30.10.2026 CERT Polska: trzy luki w programie Płatnik, naprawione w metryce 334 w wersji 10.02.002. Luki zgłoszono do CERT Polska, który koordynował ich ujawnienie. Jeśli korzystasz z Płatnika, sprawdź, czy masz metrykę 334 lub nowszą. Najwyżej oceniona, CVE-2026-110972, polega na uwierzytelnianiu po stronie aplikacji klienckiej. CERT Polska jako CNA ocenił ją na 8,6 (High):

CVSS:4.0/AV:L/AC:L/AT:N/PR:N/UI:N/VC:H/VI:H/VA:L/SC:N/SI:N/SA:N   →   8.6 (High)
  • AV:L (Local) — atakujący potrzebuje dostępu do działającej instancji aplikacji; to nie jest atak z dowolnego miejsca w internecie.
  • AC:L — atak nie wymaga obchodzenia dodatkowych zabezpieczeń.
  • AT:N (Attack Requirements: None) — nowa metryka 4.0: atak nie zależy od szczególnej konfiguracji ani wyścigu w czasie.
  • PR:N — atakujący nie potrzebuje konta: według CERT Polska może ominąć logowanie i uwierzytelnić się jako dowolny użytkownik.
  • UI:N — bez udziału ofiary. W 4.0 ta metryka ma trzy wartości: None, Passive i Active.
  • VC:H / VI:H / VA:L — duży wpływ na poufność i integralność, mały na dostępność samej aplikacji.
  • SC:N / SI:N / SA:N — według oceny CNA brak skutków dla innych systemów.

W pełnym zapisie w NVD dalej następuje ogon E:X/CR:X/… — X oznacza „nie określono”. Nazwy CVSS-B, CVSS-BT, CVSS-BE i CVSS-BTE mówią, czy poza metrykami bazowymi (B) uwzględniono zagrożenie (T) i środowisko (E). Według specyfikacji i User Guide CVSS 4.0 producenci i bazy takie jak NVD zwykle podają tylko wynik bazowy (CVSS-B), a uzupełnienie go o własne środowisko to zadanie odbiorcy, czyli twoje.

CVSS 3.1 a CVSS 4.0 — co się zmieniło?

CVSS 3.1 a CVSS 4.0 — najważniejsze różnice (stan na 3.11.2026; źródła: specyfikacje CVSS v3.1 i v4.0 oraz FAQ CVSS v4.0, FIRST).
ElementCVSS 3.1CVSS 4.0
Grupy metrykbazowe, czasowe (Temporal), środowiskowebazowe, zagrożenia (Threat), środowiskowe, uzupełniające (Supplemental)
Warunki atakuAttack Complexity (AC)AC rozdzielone na AC (obchodzenie zabezpieczeń) i AT (warunki wdrożenia)
Udział użytkownikaNone / RequiredNone / Passive / Active
Skutki poza komponentemScope (U/C)osobne skutki: podatny system (VC/VI/VA) i systemy kolejne (SC/SI/SA)
Dojrzałość exploitaExploit Code Maturity w grupie czasowejExploit Maturity (E) w grupie Threat — uzupełnia odbiorca
Dodatki—np. Automatable, Recovery, Provider Urgency, Safety — nie zmieniają wyniku

Kalkulator CVSS — jak samodzielnie policzyć wynik?

Wynik możesz policzyć sam w oficjalnym kalkulatorze CVSS 4.0 od FIRST: zaznaczasz wartości metryk, a kalkulator pokazuje wynik i gotowy wektor. To dobre ćwiczenie — spróbuj odtworzyć ocenę 8,6 z przykładu powyżej.

NVD — co to jest i jak z niej korzystać?

NVD (National Vulnerability Database) to amerykańska baza podatności prowadzona przez NIST od 2005 roku, która zasila się rekordami CVE i historycznie dokładała do nich własne oceny CVSS, typ błędu (CWE) i listy podatnych produktów (CPE). CVE i NVD to dwa osobne programy: CVE nadaje numery, NVD je wzbogaca.

W 2026 roku NVD zmieniła sposób pracy. NIST ogłosił 15.04.2026, że zgłoszeń CVE przybyło o 263% w latach 2020–2025, więc od tej pory priorytet mają CVE z katalogu CISA KEV (cel: jeden dzień roboczy), oprogramowanie używane przez administrację federalną USA i tzw. oprogramowanie krytyczne. NIST nie będzie też rutynowo dodawać własnej oceny CVSS, jeśli ocenę podał już CNA.

Widać to w obu naszych przykładach:

  • CVE-2025-55182 ma status Analyzed. Jedyny wynik CVSS pochodzi od Meta (CNA, oznaczenie „Secondary”), a NVD dodała typ błędu CWE-502.
  • CVE-2026-110972 ma status Deferred, czyli NVD nie zaplanowała analizy. Ocena 8,6 pochodzi od CERT Polska.

Brak oceny NIST nie oznacza więc braku problemu — czytaj ocenę CNA. Dane pobierzesz też z terminala, z publicznych API NVD, FIRST i CISA:

# wpis CVE z NVD (JSON: opis, CVSS, CWE, status)
curl -s "https://services.nvd.nist.gov/rest/json/cves/2.0?cveId=CVE-2025-55182"
# EPSS z FIRST (prawdopodobieństwo i percentyl)
curl -s "https://api.first.org/data/v1/epss?cve=CVE-2025-55182"
# cały katalog CISA KEV (JSON)
curl -s "https://www.cisa.gov/sites/default/files/feeds/known_exploited_vulnerabilities.json"

CWE — czym różni się od CVE?

CWE (Common Weakness Enumeration) to katalog typów błędów, a CVE to konkretny przypadek takiego błędu w konkretnym produkcie. CWE-79 to XSS jako rodzaj błędu. CVE to numer jednej luki XSS w jednej wersji jednego programu. React2Shell ma przypisane CWE-502 (deserializacja niezaufanych danych), a luka w Płatniku — CWE-603 (uwierzytelnianie po stronie klienta).

W rankingu CWE Top 25 z 2025 roku (MITRE i CISA, grudzień 2025) pierwsze miejsca zajmują XSS (CWE-79), SQL injection (CWE-89) i CSRF (CWE-352), a CWE-502 jest na 15. pozycji. Większość czołówki to błędy aplikacji webowych — omawiamy je w artykule o OWASP Top 10.

CISA KEV — które podatności są naprawdę atakowane?

CISA KEV (Known Exploited Vulnerabilities) to katalog podatności, które według amerykańskiej agencji CISA są wykorzystywane w realnych atakach. Żeby trafić do KEV, luka musi spełnić trzy warunki: mieć numer CVE, mieć wiarygodne dowody aktywnego wykorzystania i mieć jasny sposób naprawy, np. aktualizację od producenta.

W wersji katalogu z 30.10.2026 jest 1 766 pozycji. To mniej niż pół procenta z ok. 382 tys. rekordów CVE opublikowanych od 1999 roku (nasze wyliczenie z tabeli CVE.org). Obowiązek łatania w terminie ma tylko administracja federalna USA (BOD 26-04 z 10.06.2026), ale CISA zaleca KEV wszystkim.

React2Shell trafił do KEV 5.12.2025, dwa dni po publicznym ujawnieniu. Termin naprawy dla agencji federalnych wyznaczono na 12.12.2025, a w polu „użycie w kampaniach ransomware” katalog podaje dziś wartość Known. Luk w Płatniku w KEV nie ma (stan na 3.11.2026).

EPSS — jakie jest prawdopodobieństwo ataku?

EPSS (Exploit Prediction Scoring System) to model FIRST, który codziennie szacuje dla każdego CVE prawdopodobieństwo wykorzystania w ciągu najbliższych 30 dni — od 0 do 1, z percentylem. Percentyl mówi, jak luka wypada na tle wszystkich innych. Według FAQ EPSS wyniki skupiają się blisko zera, bo większość luk nigdy nie jest wykorzystywana. Dlatego EPSS równe 0,10 (10%) to już okolice 95. percentyla.

Dwa przykłady CVE — CVSS, KEV i EPSS obok siebie (stan na 3.11.2026; EPSS z 2.11.2026; źródła: NVD, CISA KEV, FIRST EPSS API, CERT Polska).
CVE-2025-55182 (React2Shell)CVE-2026-110972 (Płatnik)
Kto nadał CVEMetaCERT Polska
CVSS10,0 Critical (3.1)8,6 High (4.0)
Wektor atakusieć (AV:N)lokalnie (AV:L)
CWECWE-502CWE-603
CISA KEVtak, od 5.12.2025nie
EPSS99,8% (percentyl 99,96)0,2% (percentyl 10,4)
Status w NVDAnalyzedDeferred

EPSS i KEV mierzą co innego: KEV to historia (atak potwierdzony), EPSS to prognoza. FAQ EPSS podkreśla, że niski EPSS luki z KEV nie jest sprzecznością.

Jak czytać wpis CVE krok po kroku?

Wpis CVE czytasz w sześciu krokach: identyfikator i status, produkt i wersje, wektor CVSS, KEV, EPSS, poprawka. Dopiero wszystkie razem mówią, czy i jak szybko masz działać.

  1. Numer i status. Czy CVE jest opublikowane, czy odrzucone (REJECTED)? Kto je nadał (CNA)?
  2. Produkt i wersje. Czy używasz tego produktu, w podatnej wersji i konfiguracji? Jeśli nie — luka cię nie dotyczy.
  3. Wektor CVSS. Wersja (3.1 czy 4.0), autor oceny, wektor ataku (sieć czy lokalnie), wymagane uprawnienia.
  4. CISA KEV. Czy są potwierdzone ataki? Jeśli tak — najwyższy priorytet.
  5. EPSS. Jak duża jest szansa ataku w 30 dni na tle innych luk?
  6. Poprawka. Komunikat producenta: wersja z poprawką, obejście, sposób sprawdzenia, czy system już zaatakowano.
Jak czytać wpis CVE — kolejność kroków (opracowanie Cyberium na podstawie dokumentacji CVE.org, FIRST, NVD i CISA; stan na 3.11.2026).

Na przykładzie React2Shell: CVSS 10,0, KEV i EPSS 99,8% to sygnał do natychmiastowej reakcji. Według komunikatu zespołu React (3.12.2025) luka dotyczy jednak pakietów react-server-dom-webpack, react-server-dom-parcel i react-server-dom-turbopack w wersjach 19.0.0, 19.1.0, 19.1.1 i 19.2.0. Poprawkę samej CVE-2025-55182 wprowadzono w wersjach 19.0.1, 19.1.2 i 19.2.1. W tych samych pakietach znaleziono później kolejne luki (m.in. CVE-2025-55184 i CVE-2026-23864), dlatego zespół React zaleca dziś najnowsze poprawione wersje (aktualizacja komunikatu z 26.01.2026). Zespół React pisze wprost, że aplikacja, której kod React nie używa serwera, nie jest podatna. Krok 2 bywa więc ważniejszy niż sama liczba.

Jak śledzić podatności CVE po polsku?

Najlepszym polskim źródłem jest lista podatności CERT Polska: opisy po polsku z numerem CVE, producentem, podatnymi wersjami i typem błędu (CWE). Tylko 29–30.10.2026 pojawiły się tam m.in. luki w Płatniku, Szafirze i Zimbrze — często w oprogramowaniu popularnym właśnie w Polsce.

Według zasad CVD CERT Polska (CVD — skoordynowane ujawnianie podatności) numer CVE dostaje luka w oprogramowaniu używanym w wielu systemach, a wpis CERT Polska publikuje po 90 dniach od przekazania szczegółów producentowi albo wcześniej, gdy wyjdzie poprawka.

Pozostałe źródła warto ułożyć według potrzeb:

  • EUVD (European Vulnerability Database) — europejska baza podatności, którą ENISA uruchomiła 13.05.2025. Przy wpisie pokazuje m.in. EPSS i datę, od kiedy luka jest wykorzystywana. React2Shell ma tam numer EUVD-2025-200983 obok CVE-2025-55182.
  • NVD i CISA KEV — pełne dane, API i krótka lista luk z potwierdzonymi atakami (przykłady zapytań w sekcji o NVD).
  • Komunikaty producentów — źródło wersji z poprawką. Śledź tych, których produktów faktycznie używasz.

Najczęstsze błędy w czytaniu CVE i CVSS

Najczęstszy błąd to traktowanie liczby CVSS jak wyroku: „CVSS 9,8 = na pewno nas dotyczy”. Wynik 9,8 w CVSS 3.1 daje m.in. wektor AV:N/AC:L/PR:N/UI:N/S:U/C:H/I:H/A:H, czyli zdalny atak bez logowania z pełnymi skutkami. Mówi on jednak tylko o podatnym produkcie, nie o twojej sieci — dlatego przy krytycznych lukach, takich jak CVE-2026-109618 w PHP czy CVE-2026-98432 w jądrze Linuksa, zaczynamy od pytania o wersje i konfigurację. Pozostałe pułapki:

  1. „Wysoki CVSS = natychmiast, niski = nigdy.” O kolejności decydują też KEV, EPSS i to, czy system jest wystawiony do internetu. FIRST pisze wprost, że wynik bazowy „nie jest ryzykiem”.
  2. „Jeden CVE = jedna aplikacja.” Zasady CNA nakazują jeden numer, gdy kilka produktów dzieli ten sam podatny kod. CVE-2025-55182 dotyczy więc też frameworków z React Server Components, wymienionych przez zespół React: m.in. Next.js i React Router.
  3. „Wynik 3.1 i 4.0 to to samo.” To inne wzory i inne metryki. Gdy CVE ma kilka ocen, porównuj wektory, wersje i autorów, nie same liczby.
  4. „Skaner pokazał CVE, więc jest luka.” Skanery opierają się często na numerze wersji. Wynik trzeba zweryfikować, bo zdarzają się fałszywe alarmy (false positives).

Dlaczego warto umieć czytać CVE — także w czasach AI?

Bo rekordów CVE przybywa szybciej, niż ktokolwiek je przeanalizuje — według NIST liczba zgłoszeń wzrosła o 263% w latach 2020–2025 — a decyzja „co łatamy najpierw” wymaga zrozumienia kontekstu. Asystent AI działa tu jak szybki tłumacz biuletynów: streści wpis CVE w kilka sekund, ale to człowiek ocenia, czy twoja wersja jest podatna i czy poprawka nie zepsuje produkcji — więcej w artykule czy warto uczyć się cyberbezpieczeństwa w czasach AI.

Jak nauczyć się pracy z CVE i CVSS w praktyce?

Najszybciej w laboratorium: ocenić lukę w CVSS, znaleźć ją skanerem, zweryfikować wynik, wykorzystać ją legalnie i opisać w raporcie. Tak jest ułożony program kursu cyberbezpieczeństwa od podstaw w Cyberium — polskim kursie cyberbezpieczeństwa online (na sam start polecamy plan pierwszych 30 dni i plan nauki w 8 krokach):

  • Szkolenie 3 „Fundamenty cyberbezpieczeństwa i metodyka pentestów” — moduł „Podatności, zagrożenia i ryzyko”: podatności i system oceny CVSS, modelowanie zagrożeń, zarządzanie ryzykiem.
  • Szkolenie 4 „Rekonesans, skanowanie i eksploitacja systemów” — skanery Nessus i OpenVAS, interpretacja wyników, weryfikacja fałszywych alarmów (false positives), wyszukiwanie exploitów (ExploitDB, Searchsploit, GitHub).
  • Szkolenie 6 „Post-eksploitacja i raportowanie” — lekcja „Dokumentowanie podatności z wykorzystaniem CVSS” i szablon raportu.
  • Szkolenie 8 „Atakowanie aplikacji webowych — techniki zaawansowane” — „Treningowe CVE: React2Shell, CVE-2025-55182”. Według programu „zobaczysz, jak wygląda praca z nowym CVE od opisu do wykorzystania”.
Jak nauczyć się CVE i CVSS — porównanie dróg (stan na 3.11.2026; fakty o Cyberium ze strony kursu, o CVSS z first.org).
DrogaMocne stronyNa co się nastawić
Dokumentacja i szkolenie online FIRST z CVSS 4.0 (do samodzielnej nauki)źródło pierwotne, autorzy standardupo angielsku; teoria bez laboratorium i bez exploitów
Międzynarodowe platformy z laboratoriamidużo maszyn i zadańpo angielsku; CVSS i raport to zwykle osobne moduły lub ścieżki
Cyberiumpo polsku; od CVSS przez skanery i eksploitację po raport; React2Shell w laboratorium; CyberBox (Kali w przeglądarce, bez instalacji); 80% praktyki; raporty z 5 misji projektowych do portfolio i CV; wsparcie ekspertasubskrypcja miesięczna, którą anulujesz w każdej chwili (aktualna cena na stronie kursu); na końcu egzamin praktyczny C:CCE

Na końcu kursu czeka egzamin praktyczny C:CCE: 12 godzin na test penetracyjny maszyny egzaminacyjnej i 48 godzin na profesjonalny raport. Dostęp dostajesz od razu po zakupie. Zanim zdecydujesz, obejrzyj dwie praktyczne lekcje DEMO.

Uwaga

Wiedzę o exploitach wykorzystuj tylko w swoim laboratorium lub za zgodą właściciela systemu. Uzyskanie dostępu do cudzego systemu bez uprawnienia jest w Polsce przestępstwem (art. 267 Kodeksu karnego). W Cyberium ćwiczysz wyłącznie na maszynach przygotowanych do nauki.

Najczęstsze pytania (FAQ)

Co to jest CVE i jak czytać numer CVE?

CVE (Common Vulnerabilities and Exposures) to publiczny identyfikator konkretnej podatności, np. CVE-2025-55182. Pierwsza liczba to rok — zwykle rok zarezerwowania numeru lub ujawnienia luki, a nie zawsze rok publikacji. Druga to numer kolejny, który ma co najmniej 4 cyfry, a dziś często 5 lub 6. Numery nadają CNA, czyli upoważnione organizacje — w Polsce CERT Polska.

Czym różni się CVE od CVSS i CWE?

CVE mówi, o którą podatność chodzi (identyfikator konkretnej luki w konkretnym produkcie). CVSS mówi, jak poważna jest technicznie — w skali od 0 do 10, z wektorem opisującym warunki ataku i skutki. CWE mówi, jakiego typu jest błąd, np. CWE-79 to XSS, a CWE-502 to niebezpieczna deserializacja. Jedna luka ma więc numer CVE, ocenę CVSS i typ CWE.

Co oznacza wynik CVSS 9,8?

W CVSS 3.1 wynik 9,8 to poziom „krytyczny” (9,0–10,0). Typowo oznacza lukę wykorzystywaną zdalnie przez sieć, bez logowania i bez udziału użytkownika, z pełnym wpływem na poufność, integralność i dostępność. To ocena technicznej wagi, a nie ryzyka w twojej firmie: najpierw sprawdź, czy masz podatny produkt i wersję, potem CISA KEV i EPSS.

Gdzie sprawdzać nowe podatności CVE po polsku?

Najlepiej na liście podatności CERT Polska (cert.pl/cve). CERT Polska jest jedynym polskim CNA, publikuje opisy luk po polsku z numerem CVE, podatnymi wersjami i typem błędu, często w oprogramowaniu używanym w Polsce. Uzupełnieniem są europejska baza EUVD prowadzona przez ENISA, amerykańska NVD i komunikaty producentów, z których korzystasz.

Czy podatność z wynikiem CVSS 10 trzeba łatać od razu?

Jeśli używasz podatnej wersji — tak, i to bardzo szybko. Wysoki wynik CVSS to jednak dopiero początek oceny. Sprawdź, czy produkt i wersja w ogóle występują u ciebie, czy luka jest w katalogu CISA KEV (potwierdzone ataki) i jakie ma EPSS. Przykład: React2Shell (CVE-2025-55182) ma CVSS 10,0 i jest w KEV, ale nie dotyczy aplikacji React bez serwera.

Podsumowanie

CVE mówi, o którą podatność chodzi, CVSS — jak poważna jest technicznie, a CWE — jakiego typu to błąd. O kolejności łatania decydujesz dopiero wtedy, gdy sprawdzisz, czy masz podatną wersję, czy luka jest w CISA KEV i jakie ma EPSS. Jeśli chcesz ćwiczyć tę drogę po polsku, od oceny CVSS przez React2Shell w laboratorium po raport, sprawdź nasz kurs cyberbezpieczeństwa online.

Źródła

Stan na 3 listopada 2026.